2018 aasta aprillis viibis Maltal praktikal Marie Tõnts loodusturismi korralduse erialalt ning  juunis-juulis Kadriina Krüüts, Dana-Ly Raja ja Marite Adams bürootöö erialalt ja Alina Lepik majutusteeninduse erialalt.

HKHK_international_Malta_praktika

HKHK_international_Malta_praktika

Alina Lepik M-16 – Mina sooritasin enda praktika 31.05-05.07.2018 välismaal Maltal, Blu Beach hotelli restoranis.  Ma valisin Malta sest see on uus kogemus ja palju elamusi.

Praktika eesmärgiks oli arendada keeleoskust, näha kuidas käivad asjad välismaal, kontrollida iseseisvust, harjutada meeskonnatööd ja õppida kuidas olla parem teenindaja.

Minu ülesanded olid väga erinevad, nimelt seal restoranis oli iga päev ära jaotatud, kes mida teeb. Seal ei olnud nii, et üks inimene teeb kõike, ehk teenindab, toob söögid, joogid kohale ja toob arve. Nimelt igal õhtu jaotati ära, kes mida teeb. Mina sain kõike proovida, olin see teenindaja kes viis inimesed lauda ja andis menüüd, olin see teenindaja kes oli jookide pool, ehk kohe kui baari leti peal oli joogid, siis kandik kohe kätte, vaatad tšekilt kuhu lauda peab minema ja viid ära. Olin ka see teenindaja, kes pidi tellimusi vastu võtma ning paar korda sain sööke ka lauda viia. Kui nad kuulsid, et olen enne baaris töötanud, sain ka seda poolt teha, nimelt sain ise proovida teha uusi kokteile ja kohve.

Natuke ka siis minu restoranist Blu Beach – restoran on avatud igal hooajal, vaatamata ilmale. See paikneb mere lähedal ja Il-Mellieħas, mis oli minu ööbimiskohast väga kaugel, nimelt teiselpoolt saart. Restoranis on võimalik pidada kõiki üritusi, kui helistad ette.

Kõige meeldejäävaim elamus oli see, kui mul oli viimane tööpäev. Nimelt nad kõik palusid mu käest, et ma ei läheks ära, me nutsime kõik koos, me naersime kõik koos, see oli elamus mis ei unune kunagi.

Ma õppisin Maltal nii palju uusi asju –  kuidas olla iseseisev, kuidas käituda erinevates olukordades, kuidas peaksid olema töösuhted, ehk siis rõõmu täis ja mingit viha pole ja viimaks ma õppisin kindlasti ka seda, kuidas olla parem teenindaja.

Isegi kui vahepeal oli raskusi siis, nendest sai kiiresti üle ja positiivne vibe oli kogu aeg sees. Soovitan megalt kandideerida Maltale, isegi siis kui lähed üksi, sest usu mind seal on inimesed nii sõbralikud ja aitavad sind igatpidi ja sa ei ole seal kunagi üksi.

 

Kadriina Krüüts BT-16 – Valisin välispraktika Maltal, et arendada oma inglise keelt nii erialaselt, kui ka igapäevases suhtluses. Kõik oli ilus ja tore, kuni kohale jõudes tekkis hirm, et kas saan ikka hakkama. Esimene praktikapäev ei läinud just kõige paremini, kuna praktikaettevõtte töötajad ei tulnud perekondlikel põhjustel kohale, ning järgmine päev ootas juba uus ettevõte, milleks oli töövahendusfirma CEEK, kus aitasime andmebaasi korrastamisel, kodulehe haldamisel ja kõigis teistes kontoritöö valdkondades nagu kirjade koostamine, info otsimine ja printimine-skännimine. Klientidega käis suhtlus peamiselt interneti vahendusel ning firma vahendab töökohti üle maailma.

Kuna praktikaettevõttes olin koos kursaõe Dana-Lyga, tegi lihtsamaks see, et kahepeale saime ikka aru mida tegema peame ja kui üks aru ei saanud, siis teine ikka aitas. Terve kuu vältel saime erinevaid ülesandeid, palju andmebaaside korrastust ning lisaks ka dokumentide korrastust. Natuke kahju on sellest, et meie töö oli põhiliselt arvutis ja töökaaslastega me inglise keelt harjutada väga ei saanud. Rohkem saime end keeles proovile panna vabal ajal. 5 nädala jooksul saime me kogu Malta saarele ringi peale tehtud, saime näha erinevaid vaatamisväärsuseid, käia saare suurimal turul igal pühapäeval, ujuda merevees ja kohaneda kohaliku eluga.
Ma olen õnnelik, et sellest alguses olevast hirmust keele suhtes, sain ma kõik vajalikud jutud räägitud. Olen väga tänulik selle võimaluse eest, et sain näha kontoritööd teises Euroopa otsas.

Dana-Ly Raja BT-16 – Mina käisin Maltal praktikal ajavahamikus 31.05.2018-05.07.2018. Ma olin praktikal sellises asutuses mille nimi on CEEK. Firma tegeleb ülemaailmselt inimestele töö otsimisega. Minu ülesanded kontoris olid andmebaasi uuendus, kodulehe uuendus ja inimeste lisamine Bullhorni. Ma kasutasin seal ka prügihunti kuna hävitasin dokumente. Mul juhtus ka õnnetus, mu arvuti sai vett ning see ei töötanud enam. Firmas oli eraldi IT spetsialist ning tema aitas mind. Lõpuks sain ma endale kontori poolt arvuti ning sellega ma sain aru, et Malta inimesed on väga sõbralikud ning abivalmid.

Minu põhjus miks ma välispraktikale kanditeerisin oli see, et ma soovisin saada inglise keele endale selgeks. Minu arvates sain ma oma keeletasemega väga hästi hakkama.

Maltal olles tutvusin ma kohaliku kultuuri ning ajalooga. Me käisime väga paljudes kohtades kus oli väga kaunis. Minu lemmikuks kohaks oli Mdina linn, eriti veel pimedal ajal. Me tutvusime ka Malta ööeluga kuna see on Maltal väga tugev. Lisaks sain ma Maltalt endale paar kirjasõpra ning ma suhtlen nendega siiamaani.

Ma soovitan kõigile välispraktikat, isegi kui su keeletase on nõrk ning sa soovid seda arendada. Minule väga meeldis see praktika ning ma olen väga tänulik koolile, et ma osutusin väljavalituks.

Marite Adams BT-16 – Otsustasin minna välispraktikale Maltale seetõttu, et tahtsin arendada oma inglise keele oskust ning näha milline näeb välja bürootöö teises Euroopa riigis. Esimene praktikapäev asutuses Ngage tõi rohkelt hirmu, sest ma ei olnud kindel kuhu minna ja mis ees ootab. Põhilised ülesanded mis ma tegema pidin olid lehekülgede uuendamine, ürituste otsimine ja ürituse osalejate nimekirja uuendamine.  Praktikakoht mulle meeldis, sest töötajad olid sõbralikud ning ma sain värskendada oma teadmisi ning sain ka uusi juurde. Ainuke miinus oli see, et oleks soovinud proovida rohkem mitmekülgsemaid ülesandeid.

Nende 5 nädala jooksul millal olime Maltal, saime käia ka palju ringi ning tutvuda Malta kultuuri ning kohalike elanikega. Ütlus, et Malta inimesed on väga sõbralikud, tõesti vastab tõele, sest mina sain isegi omale sõbra sealt. Tagasi vaadates seda, kuidas praktikal läks, olen ma väga tänulik, et sain proovida bürootööd teises Euroopa riigis ning kogeda teise maa kultuuri ning teha neid asju mida maltalased armastavad. Seetõttu soovitan väga ka välispraktikale minna, sest see annab kogemuse, mida ei unusta.

Marie Tõnts LT-16 – Mõtlesin pikalt kas ja kuhu võiksin minna välispraktikale. Tahtsin sooja ja päikest ja merd! Teisel õppeaastal panin kõik oma soovid kirja ning avaneski võimalus osaleda välispraktikal Maltal.

Koha peal aitas ZEAL Internships Malta, kes korraldas ka tööinterjvuu Malta Akvaariumiga Skype kaudu. Akvaariumi inimestele ma meeldisin ning käed said löödud aprillikuuks. Seejärel otsisin majutuse  akvaariumi lähedusse, et tööle oleks võimalik igapäevaselt jalutada.

Inimesed olid toredad, sõbralikud ja abivalmid. Ilm oli väga mõnus ja Malta kohta veel erakordselt värske ja roheline (meie suvekuudel on Malta loodus juba ülekõrbenud). Malta ei ole võrreldav ühegi teise riigiga. Kõik on kuidagi eriline. Kogu arhitektuur ja kultuur ning isegi Malta keel paljastab saareriigi ajaloo – ülesehitatud araablaste poolt, vallutatud prantslaste poolt ning pikalt brittide võimu all olnud.

Igapäevatöö nägi ette Malta Akvaariumi kingipoe eest hoolitsemist, suveniirpiltide müümist, lastegruppidega tegelemist ning loomade eest hoolitsemist.

Rohkem infot minu tegemiste kohta võib leida blogis „Kalad ja kirikud“.

Välispraktika oli väga tore võimalus elada ja töötada välismaal, kulgeda kohalikega ühes rütmis ning tundma õppida kohalike kombeid ning ajalugu. See on suurepärane võimalus praktiseerida keeli ning tutvuda inimestega üle kogu maailma.