2019 aasta veebruaris külastasid puiduosakonna juhataja Margus Krips ja osakonna kutseõpetajad Aare Mehiste, Janne Muuli ja Ülle Kübarsepp Revelis asuvat puutööerialade kutsekooli Lycée Des Métiers D´Arts, Du Bois Et De L´Ameublement. Õpetajad võtsid osa ka koolis toimuvatest Lahtiste Uste päevadest, kus õpilased tutvustasid oma erialaseid projekte.

Janne Muuli, pehme mööbli valmistamise õpetaja – Ilus, kuid tuuline prantslaste veebruar, mis tundus kui meie aprill, ootas meid,  nelja puiduosakonna õpetajat, nii Toulous’is maandudes kui Revelisse jõudes. Võrratult vahetu ja ilus Anne Loure, meie sealne koordinaator, kes tegi kõik, et me näeksime kõike ja kõiki ning saaksime ettekujutuse, kuidas prantslaste puidukoolis õppetöö käib. Väga muhe ja abivalmis matemaatika õpetaja, kes meiega laupäeval koolis lahtiste uste päeval tegeles ja meile giidiks  oli, tutvustades erialasid ja õpilasi. Kuna sügisel oli ta just koos prantsuse õpilastega külastanud ka meie kooli, tundis ta huvi, kas meie peatee Tallinna mnt on juba valmis või veel mitte. Ta plaanib ka sel sügisel koos paari õpilasega Haapsallu tulla, selleks ajaks saab vast tee valmis ka.

Reveli puidutöö koolis olid kõik õppeklassid suured ja avarad, kuigi koolimaja seest oli üsna räsitud. Kõik õpetajad olid tõelised oma ala fännid. Lisaks mööbli restaureerimisele ja polsterdamisele said õpilased seal õppida ka tekstiilide, täpsemalt siis kardinate õmblemist. Jätkuõppena saab õppida ka mööbli disainimist, kus pandi rõhku just disainile, mitte korrektsele teostusele.

Tore oli kuulda, et sadulsepp, kelle juures olid meie eelmise aasta pehme mööbli valmistamise eriala õpilased, kiitis neid väga.

Võrreldes meie pehme mööbli valmistajatega, toimub õppetöö sealses koolis iga päev, mis annab neile rohkem aega näiteks kavandite tegemiseks. Tunnis on õpilased valgetes kitlites. Siiski võib tõdeda, et oma eriala õpetamise poolepealt  oleme me tublid. Silma jäi nagu ikka masinapark, milles on kõik seni nähtud välismaa koolid meist ees.

Meelde jäid veel ilusad väikelinnad Albi, Carcassonne, kus me käisime vabal ajal, et rohkem pransusmaa muljeid kaasa tuua.

Tore on ka see, et kool soovib meiega koostööd jätkata ja sestap ootame sügisel neid jälle HKHK-sse külla.

Veel jäi mõnusalt meelde kooli õppealajuhataja, kes meid isiklikult mäkke oma lapsepõlve radadele viis ja ilusat vaadet linnale ja ümbruskonnale näitas. Ainult ilm oleks võinud väheke kevadisem olla.

Epp Klimenko – puiduosakonna kutseõpetaja: Minu staźeerimine Prantsusmaal, Revelis, puutöö kutseoskuste koolis Lycée Des Métiers D´Arts, Du Bois Et De L´Ameublement Revel osutus just nii huvitavaks ja põnevaks, nagu ma lootsin. Selle kooli võimalused on nii mitmekesised, et kõige sellega tutvumiseks peab sinna veel mitu korda minema.

Mööblivalmistajad, puidust istmete (toolide) valmistajad, marketrii, sisekujundus, mööbli restaureerimine, puiduskulptuur, mööbli polsterdamine, puusepa tehnik, puidutreial- need on kõik erinevad erialad, mida seal õpetatakse. Õpe kestab kaks aastat ja paljud õpilased kasutavad võimalust, et mitu eriala omandada ning veedavad koolis sageli rohkem aastaid. Enamus on ju otseselt puiduga seotud.

Minul oli soov põhjalikumalt  tutvuda skulptuuri ja marketrii osakonnaga. Mõlemas olin kolm päeva. Sain õpet otse parimatelt meistritelt. Eriala õpetamine käib rahulikus tempos, tööd kavandatakse hoolikalt, tehakse tööproove ja visualiseeritakse arvutiprogramme kasutades. Valminud tööd on väga eriilmelised- on nii praktilisi tarbeesemeid kui kaunist kunsti.

Õpetajaid on ühes klassis kaks- kolm. Grupid on keskmise suurusega 8- 20 õpilast, nii poisse kui tüdrukuid,  vanuses 16- 30. Kui võttagi üks eriala teise järel, saab lapsepõlve pikendada kohe mõnda aega.

Koolis õpib umbes 400 õpilast. Suurema osa territooriumist  võtavad enda alla erinevad töökojad. Masinaid on palju ja selleks on avarad  ruumid. Klassiruume on loomulikult ikka ka.

Reveli linn on väike ja armas. Keskväljakul ja selle ümbruses on palju pisikesi ärisid, laupäeviti peetakse siin turgu ja pühapäeval vanakraamilaata. Loodusesse minemiseks ei pea kaugele jalutama. Paari kilomeetri kaugusel mäe otsas on kaunis Saint-Ferréoli järv, mille ümber lookleb mõnus jalgrada.

Epu Blogi Praktikapäevad Prantsusmaal

Fotosid näeb SIIT