Joensuus Riveria ametikoolis käisid 12.- 16. märts 2018 uusi oskusi omandamas HKHK õpetajad Aili Tervonen ja Tiina Sootalu

12.märts – Kohale jõudmine.

HKHK_opetajad_JoensuusPõhja-Karjala muuseumi külastus. Muuseum tutvustas piirkonna loodust, ajalugu ja eluolu muinasajast tänapäevani.

Ringkäik Riveria ametikoolis meie vastuvõtja Kaisaga. Põhja-Karjala kutsekool kuulub 13le vallale. Kool on 4 korda tunnustatud kvaliteediauhinnaga.

Õppekohad on kuues eri linnas: Joensuu, Kitee,  Lieksa,  Nurmes, Outokumpu,  Valtimo.

Kokku õpetatakse üle 130 erineval erialal. Õppijaid on aasta keskmiselt 17 000.

Joensuus õpib ~240 kokka-teenindajat.

Koolis on 5 hea tehnilise varustusega õppekööki , et õpetada kõiki tehnoloogilisi protsesse, mis köögitöös ette võib tulla. Lisaks koolisöökla, kus õpilased teostavad nii suurköögi kui restoraniköögi praktikat.  Erialane õpe kestab 2 aastat, lähenemine individuaalne. Maksimaalselt kasutatakse VÕTA süsteemi. Õpikud peaaegu puuduvad. Õppematerjalid on “pilves”. Koolis kasutatakse “E-kokki”, mis on erafirma poolt loodud õppeprogramm koka erialale. Aastatasuga 36.- eurot. Suund, et vähendada paberi kasutamist.

Mis jäi meelde?

Hea idee oli intensiivõppenädal mingil teemal enne ettevõttepraktikale siirdumist nt veiseliha või kala.

Kooli nõustamiskeskuse tiimi kuulus ka kirikuõpetaja.

Kool loobus oma bilansis autodest vaid kasutab rendiautosid.

Toredasti oli eksponeeritud söögisaali vitriinis ajaloolisi nõusid. Joensuu kool oli eelmise sajandi algul koduperenaiste kooliks ning nõud pärinevad samast ajast.

13. märts – Ettevõttepraktikakoha külastus Nurmes´es.

HKHK_opetajad_JoensuusSpaakeskus “Bomba” on maakonna eksklusiivseim puhkekompleks. Toitlustuse poole pealt on sealses kompleksis üks paari sajandi vanuses elamuhoones paiknev karjala pärimustoidu restoran ja teine eelmisel aastal (2017) avatud uues spaaosas olev Itaalia sugemetega kaasaegne restoran Trattoria Pielinen. Keskus on sobilik ja võimalik välispraktika koht meie koka ja majutusteeninduse eriala õpilastele või õpetajate stažeerimiseks.

Huvitav oli Nurmes asuvasse vanasse renoveeritud raudteehoonesse rajatud bistroo, mis toimis aktiivse ja populaarse lõunasöögikohana.

Samal päeval jõudsime läbi käia veel Koli Relax Spa keskusest, mis on regiooni populaarseim suusa- ja spaakeskus erinevate laskumisnõlvadega. Põhja-Karjala maapiirkond jääb meelde romantiliste külateedega, mis ka peale tihedat lumesadu olid perfektselt lahti lükatud ja head.

14. märts – Päev Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riverias.

Külastasime kokkade teoreetilist tundi. Tunnis käsitleti ajakasutust praktilise töö korraldamisel.

Oli arutelu kooli välissuhete osakonna  inimestega Kaisa Nykyri ja Jaana Rajavuoriga. Tutvustati kooli toimimist, plaane, õppekavade muutustest, rahastuse olukorrast jm. Õppijate praktikaperioodid on pikemad võrreldes meie õppekavadega, kuid ettevõtete külastused tihedamad õpetajate poole pealt. Praktika hindamine toimub töökohal. Kool on väga suurte muutuste ootuses ja ärevuses.

Meile näidati nende e-päevikut ja tööajatabeli täitmist. Rääkisime koostöökohtadest edaspidi.

Jalutuskäik Joensuu vanas puidust linnaosas Taitokorttelis, kus asuvad muuseumid käsitööpoed, -butiigid, töötoad, kohvikud-söögikohad.

HKHK_opetajad_JoensuusPäev Riveria kooli köögis. Osavõtt tavalisest päeva lõunasöögi ettevalmistusest. Köögis olid oma kooli õpilastele lisaks veel 2 praktikanti Ungarist. Kahes köögis oli kokku 15 õpilast, kes valmistasid nii kooliõpilaste lõuna kui ka restorani lõuna. Külastajaid väljastpoolt maja oli palju. Ülejäänud toit pakendati ja müüdi pealelõunat kohvikukülastajetele kaasa. Kõik kooli koka ja teenindusõpetajad olid Helsinki Gastro messil.

Kohalikku toitu pakkuva ettevõtte Local Bistro külastamine, mis on üks tunnustatud Soome 50st parimast restoranist. Meie menüü: friteeritud rohutirtsud männimajoneesiga, hautatud hooajaline kala (seekord haug) rosmariinivõis hautatud kartuli ja sidrunibrokoliga, petit fours.

Teenindus oli tiitli vääriline.

16. märts – Kodutee