Soomes saab endiselt kangakudumist õppida

Olen HKHK kangakudumisõpetaja Tiina Laiva. Külastasin 21-25. veebruaril Hämeenlinnas asuvat Tavastia ametikooli. Minu vastuvõtjaks oli sealne õpetaja Marita Pennanen. Marita on väga suurte kogemustega käsitöömeister ja -õpetaja, ning suhtlus temaga oli väga sujuv ja meeldiv. Koolil on kaks kangakudumise klassi, milles kokku üle kolmekümne telje. Olemas on mitmed arvutiteljed, suured damastiteljed ja suruõhul töötavad 2m laiad kangasteljed.

Teises õppehoones on suur värvi- ja kangatrüki köök.Kangakudumise klassi kapid on täis erinevates tehnikates kangaste tööproove. Põnev oli näha kui palju osatakse sisustustekstiilide kudumisel kasutada pabernööri – olin selle materjaliga ainult lillepoodides kokku puutunud. Käisime ka tekstiili ja kudumismaterjali laos. Kogused ja materjalid olid lausa ahhetamapanevad. Kangakudumise eriala valinud õpilasel on kogu õppeaja kasutada oma teljed, kõik oma tööd rakendab ja koob ta ise. Grupitööna rakendatakse kudumiseks lõime  ainult arvuti- ja damastitelgedele. Damastitelgedel kudumist sain ka ise proovida.

Õpilaste valmistatud tööd on müügil kooli käsitööpoes. Kõikide müügis olevate esemete teostus ja viimistlus on suurepärane ja kusagil ei ole tunda nö halvas mõttes”kodukootust”, mis paljudes Eesti käsitööpoodides nii väga silma riivab. Panustatud ei ole niivõrd erinevate esemete rohkusele, vaid stiililt ühtse väljapaneku saavutamisele.

Marita rääkis mulle oma töödest ja põnevamatest tellimustest. Hämeenlinna muuseumi, Palanderin talo neorenessanss stiilis põrandavaip oli imekaunis ja selle loomiseks kulunud aeg oli muljetavaldav. Veel näitas ta ühe pannoo loomiseks tehtud tööproove, erinevate värvikombinatsioonidega oli kootud ligi 40 mustrivarianti.

Ühel päeva veetsime Maritaga Tamperes, kus külastasime mitmeid käsitöö- ja lõngapoode ja sealset kangakudumise keskust, kuhu nö inimene tänavalt saab sisse astuda ja kangakudumisega algust teha.

Selliseid keskusi on Soomes väga palju ja nendes töötavad tihti juhendajatena Tavastia vilistlased.

Olen väga rahul selle külaskäiguga ja soovin tulevikus leida võimaluse seal pikemal õppesessioonil osaleda.