HKHK ÄT osakond külastas Dun Laoghaire Further Education Institute'i Dublinis

HKHK ÄT osakond külastas Dun Laoghaire Further Education Institute’i Dublinis

Eelmisel nädalal käis grupp HKHK õpetajaid Iirimaal Dublinis, külastamas Erasmus+ projekti “Head oskused annavad ameti” raames , koostööpartnerit  Dublin and Dun Laighaire’i Education and Training Board ning tema all koonduvaid Dublini piirkonna kutseharidust pakkuvaid kolledžeid. Ühtekokku kuulub katusorganisatsiooni viisteist erinevat õppeasutust, millest külastati kolme.

Kuigi külastatud koolid pakuvad erineval tasemel kutseharidust, keskendub nn “Further education” ka paljus õpilaste ülikooliks ettevalmistamisele ja annab annab sellise vaheaasta, kus õpilasel on võimalik ära tunda, mis on tema tegelik huvi ning saada parem platvorm ülikoolis õppimiseks. Huvitavaks aspektiks oli see, et kõigis külastatud koolides on palju konkreetseid ja kindlale teemale spetsialiseerunud õppekavasid, kus mooduleid  on vähe, kuid samas on rohkelt võimalusi hiljem õpingutega edasi minna. Fookus on kindlatel asjadel, mis annavad õpilasele parema võimaluse ennast tundma õppida ning edaspidi otsustada, kas piirduda kursust lõpetades saadud tunnistusega ja asuda tööle, jätkata samas koolis sama erialaga tase kõrgemalt või astuda kõrgkooli sarnasele erialale, kuid juba paremini ettevalmistatult.

Dundrum College of Further Education õpetab mitmeid HKHK-ga sarnaseid erialasid nagu bürootöö, raamatupidamine, infotehnoloogia ja lapsehoid. Selle kooliga läheb koostöö edasi kohe uue aasta veebruaris, kui meile saabuvad kaheks nädalaks praktikale tervishoiu assistendi ja raamatupidamise õpilased.

Paljuski jäi silma iirlaste positiivne ellusuhtumineindividuaalne lähenemine õpilastele ja armastus oma eriala vastu. Samas olid koolid lihtsad, õppevahendid sageli oma meisterdatud ja kallist tehnikat klassides üsna vähe. Ka IT erialal võib öelda, et väheste vahenditega tehakse suuri asju. Dundrumi koolis õpetatakse IT-s põhjalikult Cisco võrke ja rõhk on tarkvara arendamisel. Dun Laoghaire Further Education Institute’s oli IT-õpe rohkem meile sarnane ning õpetati arvutivõrkude baasteadmisi. Mõlema kooliga leidsime edaspidiseks võimalikke koostööpunkte ja paika sai pandud koostööplaanid nii õpetajate kui õpilastega.

Lastehoiu erialal kasutatakse Iirimaal väga palju Montessori õpet ja kõik õpitu tehakse ise praktiliselt klassis läbi. Vaatasime, milliseid lapsi arendavaid vahendeid nad kasutavad ning osa neist olid väga huvipakkuvad ja mõnda neist saaks ka meie kooli töökojas valmistada. Õppetöö läbiviimiseks tundusid olema samuti meiega sarnased meetodid. Huvitavad olid nn lugude mapid, kus lasteaedade jaoks koostatakse selline mapp, kuhu kogutakse kokku erinevad asjad, mis selle raamatuga seoseid luua aitavad. Praktikat on kõikidel erialadel ainult 120 tundi, mis annab nn töökogemuse (work experience), ise peavad nad seda väga väheseks. Viienda tasemega võivad lapsehoidjad tööle minna, või soovi korral ülikoolis õpinguid jätkata.

Dun Laigaire’i koolis kasutavad kõik erialad õppematerjalide kogumiseks Moodlet. Erialadest põnevamad olid raadiomeedia, pillide valmistamine ja meie kooli jaoks muidugi puutöö. Kooli puutöö õpetaja Declan Barret on puiduvaldkonna Worldskillsi asepresident ja korraldab Iirimaa puiduerialade üleriigilisi konkursse. Tema tehtud ülesanded on olnud 2 aastat Worldskillsi puiduerialade võistlustöödeks. Meie rõõmuks on nad huvitatud koostööst ja õpilaste vahetusest. Puiduosakonna juhataja Margus Krips tõi kaasa palju toodete tehnilisi jooniseid, mida saab ka meie tislerite õppetöös kasutada. Töökojad olid põnevad ja õppeülesanded on tehtud hästi keerulised, et pakkuda õpilastele suuremaid väljakutseid. Töö on jagatud nii, et õpilased teevad mitu nädalat järjest ühte projekti ja peavad selle kokkulepitud tähtajaks valmis jõudma.

Margus Kripsil õnnestus lisaks külastada ka Dublini Tehnoloogia Instituudi puidutöökoda, mis oli tema sõnul maailma parim ning varustatud tipptehnoloogiaga. Koolis on nõue, et õpilased ostavad endale ise käsitööriistad, sest igal töömehel peavad olema omad tööriistad, millega ta ennast hästi tunneb.

Nende puutööõppes on erinevad moodulid, mida teised koolid saavad nende juures võtta ning selle pinnal oleks ka meievaheline koostöö võimalik. Sealne õpetaja Aidan Ryan on samuti Iirimaa vôistluste korraldaja.

Sallynoggin College of Further Education on umbes viiesaja õpilasega kool ning meiega sarnaselt õpetavad nad turismi ja turismifirmade assistente. Sellest koolist jäi meelde üks väga vajalik kursus, mida kool katsetab esimest aastat juuksuriõpilastega. Kursus toimub kord nädalas ja õpetab märkama enda tundeid, neid teadvustama, neist rääkima ja mediteerima. Saime rääkida ka õpilaste endiga, kes ütlesid, et alles oktoobris alanud töö endaga on juba praeguseks õpetanud neile, kuidas ennast paremini mõista ja julgeda tundeid väljendada. Kui oled endaga sõber, siis on lihtsam ka õppida. Turismitunnis saime samuti osaleda praktilises töös, mängida õpilastele kliente ning lasta neil Amadeus broneerimissüsteemis lende broneerida. Julgemad said ise ka broneerimisega käe valgeks.

Õpirände tippsündmuseks kujunes Dublini Google büroo külastus, mille korraldasid meile külastatud koolide IT õpetajad. Meil oli au näha ühte erilist bürood, kus kuues hoones töötab 8000 eri rahvustest töötajat ning büroo on avatud 24 tundi. Kui tööhoog sees, ei peagi välja minema, sest hoonetes on ka jõusaal, bassein ja hulgaliselt söögikohti ning väikseid ja suuremaid nõupidamise pesasid. Õpetajad jäädvustasid ka oma nimed Google seinale ning lugesid selle päeva eriti kordaläinuks.

Dublinis käisid äriteenuste osakonna juhataja Marelle Möll, IT õpetaja Valdo Nõlvak, puiduosakonna juhataja Margus Krips, praktikate koordinaator Annika Armipaik-Nukki ja välissuhete koordinaator Heli Heimo. Õpirände eesmärgiks oli kinnistada koostöö ja õpilaste praktikavõimalused IT, bürootöö, raamatupidamise, lapsehoidja ja puutöö valdkondades ning suhelda  oma valdkonna kolleegidega teisest riigist ja kultuurikeskkonnast.