Erasmus+ projekt “Parimad praktikad Euroopast” lõppes küll juba kevadel , kuid täna kaitsesid oma praktikat koka- ja majutusteeninduse õpilased, kes sooritasid praktika Itaalias, Prantsusmaal, Slovakkias ja Portugalis. Kuulama tulnud kaasõpilased said võimaluse pilku heita nelja riigi restoranide köögipoolele ning muljeid jagus pea tervesse hommikupoolikusse.
Marek, Markus ja Tairo veetsid oma praktikaaja Prantsusmaal, La Roche sur Yon’is ning töötasid kõik erinevates restoranides. Mareki ja Markuse tööpäevad algasid hommikul, keskpäeval oli pikk paus ning õhtul läks töö edasi. Selline tööaja jaotus on Lõuna Euroopas väga igapäevane, meie jaoks aga veidike teistmoodi ja harjumist vajav. Kuna Tairo töötas suures kaubanduskeskuses asuvas restoranis, olid tema tööpäevad tavapärased ning pikka päevast pausi ei tehtud. Kõige positiivsema külje pealt tõid poisid välja prantslaste sõbralikkust, huumorimeelt ja rõõmsameelsust. Üllatavaks oli aga peaaegu kõigi väga olematu inglise keele oskus, mistõttu tuli vahel kasutada nii kehakeelt kui joonistamisoskust, et kõigest kindlapeale aru saada. Lisaks Prantsusmaalt saadule oli Markusel võimalus ka oma teadmisi ja kogemusi edasi anda ning tema väljamõeldud magustoit ahjus – küpsetatud mango piparmündikreemiga, on siiani kohaliku restorani menüüs ja endiselt menukas. Kõige meeldejäävamaks sündmuseks pidasid poisid Atlandi ookeani ääres käimist, mis asub La Roche sur Yonist umbes 30 kilomeetri kaugusel
Jüri, Laura ja Carol töötasid Itaalias, pisikeses mereäärses külakeses Tellaros, kus armastab lõunatamas käia itaalia kohalik rahvas. Kõik kolm töötasid samuti erinevates restoranides ning pärast õpipoisiaega, mis täis ohtrat mereandide puhastamist, oli kõigil ka võimalus tõeliselt pliidi ääres seista ja kokata. Kuna Tellaro on mereäärne küla, siis kõik, mis merest, saabub varahommikul ja värskelt ning läheb otse pannile, potti ja taldrikule. Päris tavaline on see, et kohalik kalamees saabub restorani ukes taha pea meetrise vastpüütud kalaga ning seetõttu saab fileerimise, karpide avamise ja kaheksajalgade tükeldamise kiiresti selgeks. Teine asi, ilma milleta itaallased hakkama ei saa, on pasta. Seetõttu tuli päris mitmeid uusi pastasorte selgeks õppida ning selgus, et meil kõige rohkem armastatud penned ja spagettid ei olegi Itaalias kõige populaarsemate pastade seas. Praktikandid kiitsid itaalia loodust, võimalust töövaheaegadel rannas ujumas käia ning kõige meeldejäävamaks elamuseks oli Cinque Terre kalurikülade külastus ning Milano, kuhu hilinenud lennu ja kadunud pagasi tõttu tuli lausa ööbima jääda. Itaalia toit loomulikult ka. Carolile meeldis Itaalias sedavõrd, et juba juulis läks ta sinna tagasi ja töötas seal kuni kooli alguseni.
Alika ja Kaidi praktikakohad asusid Slovakkias. Nende praktika algus oli väga põnev, sest Kosice Hotelliakadeemias toimusid samal ajal baarman’ide võistlused ning meie tüdrukud said sellest samuti osa võtta. Enne minekut tehti selle nimel tublisti tööd ning õpiti õigesti kokteile segama. Kohapeal tuli teha kaks kokteili, millest üks oli teada, kuid teine selgus alles võistluse käigus. Vaatamata keelele ja esmakordsele osalemisele baarman’ide võistlusel sai Keidi kolmanda koha. Pärast võistlust algas töö restoranides. Kitsaskohana tõid tüdrukud välja keeleprobleemi, sest paraku paljudes riikides inglise keelt väga ei osata, kuid see eest saab seal hakkama vene keelega, sest need keeled on päris sarnased. Vabal ajal käidi mitmeid kordi loomaaias ning võeti ette ka pikem reis Slovakkia pealinna Bratislavasse.
Ketlin, Angeelika ja Riho praktiseerisid Portugalis, Haapsalu sõpruslinnas Fundaos, kus sellel ajal oli juba suur suvi ja isegi kirsid valmis saanud. Praktikad toimusid kahes restoranis, kus tüdrukud töötasid teenindajatena ja Riho sai köögis palju tükeldada, hakkida ja ette valmistada. Fundao asub mägede vahel ning vabal ajal saigi palju ringi jalutatud ja ümbrust avastatud. Ka portugali noortega saadi sõpradeks ning tagasiteel koju veedeti ka päev Lissabonis.
Iga selline reis näitab meile, et nii mõndagi tehakse teistes kohtades teistmoodi. Vahel tundub see vale, vahel harjub sellega, mõnikord tundub, et niimoodi peakski olema ja paljudel kordadel on hoopis nii, et tagasi tulles tunned, et oled tolerantsem, oskad hinnata ka sinust erinevat, oskad suuremalt unistada ja olemine on selline veidike rohkem täiskasvanu moodi.
Kõik noored arvasid, et neljaks nädalaks välismaale minna oli õige otsus ning iga kogemus viib alati kuskile edasi ja annab sulle märkamatult päris palju juurde.
Veel kaks nädalat saab kandideerida selle õppeaasta välispraktikatele. Kui oled huvitatud, siis klikka SIIA ja uuri lähemalt. Sinu parimad praktikad ootavad sind.