HKHK välissuhete koordinaator Heli Heimo saabus just tagasi Prantsusmaalt Revelist, kus nädalavahetusel toimusid lahtiste uste päevad sealses kutsekoolis Lycee des Metiers D´art Du Bois Et De L´ameublement, mille raames kool autasustas ka parimaid õpipoisse ja välispraktikante ning võõrustas oma partnereid teistest Euroopa riikidest.

Lycee des Metiers D´art Du Bois Et De L’ameublement on puidutööalast kutseharidust pakkuv kool väikeses Lõuna-Prantsusmaa linnas Revelis, mis on sajandeid tuntud kui Prantsusmaa mööblivalmistamise pealinn ning kus saab õppida kõike, mida üks puutöömeister osata ihkaks.Juba linnas ringi liikudes hakkavad silma väikesed antiikmööbli töökojad, akendel Louis IV aegsed toolid ja peente kaunistustega kummutid ning puutöömeistrid on harjunud sellega, et kool neile õpipoisse praktikale saadab.

Koolis on võimalik erinevatel tasemetel õppida mööblivalmistajakssadulsepaksistmete valmistajakspuidunikerdajaksintarsiakunstnikuksmööblirestauraatoriks ning samuti ka CNC pingi operaatoriks ja tisleriks. Õpingud kestavad aastast kuni kolme aastani, kuid õppida on võimalik ka kauem, sest pärast ühe eriala lõpetamist eriala asuvad paljud õpilased õppima järgmist ja tihti ka kolmandat ning lõpetavad tõelise puidukunstnikuna.

Lahtisete uste päevadeks olid õpilased üles seadnud oma pooleliolevad projektid, mis hämmastasid oma põhjalikkuse ja loomingulisusega. Iga projekti jaoks on tehtud põhjalik uurimistöö, mis sisaldab ajalugu, jooniseid, mudeleid ja inspiratsiooniallikaid, mille tagamaadest kohaolev õpilane ka pikalt rääkida oskab. Näiteks puidunikerdajatel oli teemaks fantaasiamaailm, kus mõjutajateks olid nii Sõrmuste Isand, Harry Potter kui ka teised tuntud selle valdkonna filmid ja raamatud, millest olid sündinud üsnagi lennukad nikerdused. Mööblirestauraatorite tööde juurest võis leida mahukaid hulgaliste joonistatud piltide ja kirjetega uurimistöid. Intarsia õpilased olid inspiratsiooni saanud loodusest ning puidutööle lisaks oli koostatud ka fotoalbum, kus samm-sammult sai jälgida, kuidas õpilane oma töö lahenduseni jõudis.

Lahtiste uste päevad on mõeldud põhiliselt selleks, et kooli uusi õpilasi leida ning seetõttu oli näha ka palju peresid, kes soovisid õpetajatega vestelda, rohkem informatsiooni saada ja oma võsukestele täpselt kätte näidata, mida selles koolis teha saab. Kooli tullakse õppima üle terve Prantsusmaa, sest sarnaseid koole on riigis kokku vaid kolm. Õpilasi on koolis üle 400 ning enamus neist elavad kooli hostelis, sest on tulnud kaugemalt.

Lisaks lahtiste uste päevadele toimus ka pidulik üritus parimate õpipoiste autasustamiseks. Et saada parima õpipoisi medal, tuleb kõigepealt sooritada eksam, mis on pingeline ja väga oluline näitaja karjääri alustamisel. Kool on väga uhke selle üle, et mõned õpilased on saanud sellise medali päris mitmel erialal. Medalite kätteandmiseks oli kohale kutsutud vanemaid härrasmehi, kes on Prantsuse riigilt saanud parima töömehe medali ning nemad said siis noortele õpipoistele nende töömehetee esimese aumärgi üle anda. HKHK esindajale osutati samuti sellist au ning paluti üle anda medal parimale õpipoisile istmete valmistamise erialal, mis on sealses koolis täiesti iseseisev amet.

Reveli puidutöökooli õpilased on osalenud korduvalt WorldSkills ja Eruroskills võistlustel ning viimastel aastatel alustanud ka Erasmus+ programmi toel õpilaste praktikat välisriikides. Kool on väga huvitatud HKHK puiduerialaga koostööd alustama ning mais tulevadki Reveli õpetajad Haapsallu, et tulevasele koostööle algus luua. Kevadel on Lycee des Metiers D´art Du Bois Et De L´ameublement lubanud võõrustada meie sadulsepa eriala õpilasi ning pakkuda neile praktikavõimalust kahes kohalikus töökojas.

Heli Heimo, välissuhete koordinaator

Vaata Reveli puidutöökooli fotosid SIIT